Erik Marmelatı

ReklamlarReklamlar
Facebook sayfamızı hemen beğenebilirsiniz:

Erik Marmelatı

Erik marmelatı en sevdiğim marmelattır. Bence marmelatlar, reçeller gibi tatlı olmamalı. Aksine biraz ekşimsi olmalı. Kendi damak tadıma göre yaptığım marmelatıma bu yüzden fazla şeker eklemiyorum. Ama dediğim gibi bu benim tercihim. Sizler kendi damak tadınıza göre şeker ayarlaması yapabilirsiniz.

Erik marmelatı için malzemeler:

 • 2 kg erik
 • 3 su bardağı toz şeker
 • birkaç damla limon suyu
 • 1 su bardağı su

Yapılışı:

  1. Erikler yıkanıp derince bir tencereye alınır. İlk etapta dibini tutmasın diye bir su bardağı su ekleriz.  Arada bir karıştırarak eriklerin kabukları iyice soyulup süzgeçten geçmesi kolaylaşacak hale gelince altını kapatıp ılımaya bırakırız.
  2. Büyükçe süzgeci altına bir tencere koyarız. Süzgece erikleri boşaltırız. Suyunu süzmesini bekleriz. İyice soğuyunca elimizle yada bir kepçe yardımıyla bastırarak erikleri süzgeçten geçiririz.
  3. Tencereyi tekrar ocağa alırız. Bir iki fokurdamaya başlayınca içine şeker ilave ederiz. Şekeri karıştırarak eritiriz. Marmelat kıvam alıncaya kadar ocakta tutarız. Koyulaşınca dikkat edin sürekli başında durmanız gerekir. Çünkü dibi kolayca tutabilir.
  4. Marmelatın kıvamını kepçeden kolayca akan kıvamda tutarız. Çünkü marmelat soğuyunca hatta buzdolabında aylarca bile kalacağından koyulaşacaktır. Fazla sert bir hal almasını istemiyoruz o yüzden fazla koyu kıvamlı olmadan ocaktan alıyoruz. Ocaktan olacağımıza yakın limon suyunu sıkar birkaç dakika daha tutar ocaktan alırız. Afiyet Olsun…
VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (19 votes cast)
Erik Marmelatı, 8.0 out of 10 based on 19 ratings

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yorum Yaz


Ben 10 Oyunları Dora Oyunları Pony Oyunları Yemek tarifleri