Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır

ReklamlarReklamlar
Facebook sayfamızı hemen beğenebilirsiniz:Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır ?

Ev Yoğurdu ‘ içinde herhangi bir katkı maddesi olmadığından annemden gördüğüm kadarıyla deneye ,deneye yapmayı başardığım bir tarif. Güvendiğim Köy Sütünden yapıyorum. Özellikle çocuklar için sağlıklı olduğuna çok inanıyorum. Yaşlılığımızda da kemik erimesine karşı en önemli Antibiyotik bence Ev Yoğurdu..Bebekler için günlük Pastörize sütden ,adı gibi günlük mayalanabilir. Ama evde tüketeceğimiz yoğurt kesinlikle Pastorize sütle mayalanmaz. Çok başarısız olur. Ayrıca not olarak belirtmeliyimki Sulanan yoğurt aslında makbuldür.

Şimdi Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır ? Tarifimize geçelim.

Eğer ilk denemeniz ise ben az sütle yapmanızı önereceğim ve tarifimide bu ölçülerle vereceğim.

Malzemeler:

1,5 kğ İnek Sütü

2 yemek kaşığı yoğurt

Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır ? Hazırlık aşamaları

Sütümüzü Çelik tencerede çok güzel kaynatıyoruz.  Süt kabardıkdan sonra dahi içersine bir kepçe koyup taşmamasını sağlıyor ve ara sıra havalandırarak kaynatmaya devam ediyoruz.2 çorba kaşıpı silme yoğurdu bir kaseye koyup çatalla çırpıyoruz. Kaynayan sütü bir sofra örtüsü üzerine alıp ılımasını  bekliyoruz. Parmağımızla kontrol edip yakmıyacak derecede olduğunda kasedeki mayalık ayırdığımız yoğurdun içersine bir kaşık sütden ilave edip çırpıyoruz. Bu karışımı yine çatal yardımı ile tencerenin içersinde çırpa çırpa süte boşaltıyoruz. Süt tenceresinin içersinde mayalık yoğurt iyice dağılmalı . Tenceremizin ağzını mümkünse delikli bir kevgir gibi yada süt süzgeci gibi kapak olabilecek şekilde kapatıp ,sofra örtümüzle sarıyoruz. Yaz ayı ise 4-5 saat hiç açmadan ,eğer kış ise 6-7 saat hiç açmadan bekliyoruz. Ben genellikle kışın Fırınımı 5 dakika kadar ısıtır ve kapatırım. Sardığım tencereyi fırının içersine bırakır ve orda mayalanmasını beklerim.

Yoğurdumun mayalandığından emin olduğumda ağzı açık olarak bir süre dışarda bekletirim. Eğer sulanmışsa içersine temiz bir bezi tam tencerenin şekline göre kapatırım. 1 saat sonra bu bezi alıp sıkar tekrar üzerine kapatırım ve ertesi güne kadar hiç kaşık değdirmeden beklerim.Süzme yoğurt gibi kıvamlı gayet güzel bir yoğurdumuz var artık. Afiyet olsun.

Not: Yoğurdun salan suyunun ziyan olmaması için:  Tencerenin altına bir çay tepsisi koyup ,tencerenin içersine koyduğunuz temiz bezin ucunu hafif kenarından sarkıtıp tam altına gelicek şekilde bir kase koyarsanız . Yoğurdun suyu bu kasede birikecek ve kullanılabilecektir.

Ev yoğurdu Nasıl Mayalanır

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/10 (1 vote cast)
Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır, 3.0 out of 10 based on 1 rating

Görüntülenme: 4861

Etiketler: , , ,


Yorum Yaz