Ispanaklı Tepsi Böreği

ReklamlarReklamlar
Facebook sayfamızı hemen beğenebilirsiniz:Ispanaklı Tepsi Böreği nasıl yapılır? Böreğin her türlüsünü severiz ıspanaklı olunca daha bir severiz. Eğer sizde seviyor ve nasıl yapsak diyorsanız . Buyrun. Tarifimiz.

Ispanaklı Tepsi Böreği

malzemeler: İçi için

1 kğ ıspanağın Yaprakları

1 büyük baş kuru soğan

Tuz, karabiber, kırmızı biber

Sıvı yağ.

Ispanaklı Tepsi Böreği İç malzememizin hazırlanması

Ispanak yapraklarını çok iyi bir şekilde yıkıyoruz.Süzülmeye bırakıyoruz. Diğer tarafda kuru soğanı ince doğrayıp az sıvı yağda soteliyoruz. ıspanak yapraklarını ince ince doğruyor soğanın içine bırakıyoruz ve beraber kavuruyoruz. tuz , karabiber ve kırmızı biber atıp altını kapatıyor ve soğumaya bırakıyoruz.

Ispanaklı Tepsi Böreği nin döşenmesi.

Malzemeler :

6 adet yufka

Ispanaklı hazırladığımız iç.

2 Yumurta

1 su bardağı süt

1 su bardağından 1 parmak eksik  sıvı yağ

Tepsi Böreği Tarifi

* Öncelikle Fırın tepsimizi çok hafif  sıvı yağ ile yağlıyalım.

* süt ve sıvı yağını derin bir kaba koyalım ve içine bir yumurta koyup çırpalım.

* Yufkamızın birini tepsiye tamamem düz bir şekilde yayalım kenarlardan sarksın.

* Hazırladığımız Sıvı karışımdan üzerine gezdirelim.

* Diğer yufkayı kırıştırarak serelim ve kenarlardan sarkmasın. Tamamen tepsinin içinde kırışık dursun.Sıvı karışımdan yayalım.3. yufkayıda aynı şekilde yapıp , iç malzememizi yufkaların üzerine yayalım. Kenarlardan sarkan yufkaları  bu karışımın üzerine devirelim.

* 2. yumurtamızıda sıvı karışımın içine kırıp karıştıralım. Aynı Şekilde kalan yufkalarıda döşeyelim. Bir yufka ve sıvı karışım şeklinde. En son yufkadan sonra da kalan sıvı karışımı üzerine dökelim. Ispanaklı Tepsi Böreği için

Fırınımızı 200 dereceye getirelim. Isınmış fırının önce alt rafına tepsimizi sürelim ve 20 dakika burda pişsin. Sonra orta rafa alalım 20 dakikada burda pişsin. Ispanaklı Tepsi Böreği hazır. Bir süre sonra Tepsiyi fırından alıp böreğin üzerine 1 çay bardağı su sepeleyelim ve fırına tekrar sürelim. Böylece üstü kurumayacaktır. Afiyet olsun.

Not: Her ne böreği pişirirseniz pişirin börek pişirirken Fırın içine mümkünse ısıya dayanıklı bir kab içinde su koyun. Böreğiniz çok daha güzel ve yumuşacık olacaktır. Suyun buharlaşmasıyla oluşan nem Fırındaki böreğinizin daha su böreği tarzında olmasını sağlıyacaktır. 

Ispanaklı Tepsi Böreği

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 8.6/10 (5 votes cast)
Ispanaklı Tepsi Böreği , 8.6 out of 10 based on 5 ratings

Görüntülenme: 10565

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yorum Yaz