Koza Mantı


Koza Mantı


Reklamlar

Koza Mantı Nasıl Yapılır?

Çok değer verdiğim ve tariflerine güvendiğim Arkadaşımın sayfasından (Mutfağımdaki Tatlar)görmüş ve denemiştim bu tarifi Yılbaşı gecesi güzel bir aparatif, atıştırmalık ve sarımsaklı yoğurt döküldüğündede güzel çıtır çıtır bir mantı. Sevgili Selma Mollaoğlu iyiki öğrenmişim senden bu tarifi oğlum bayılıyor. Akşamları    TV izlerken sarıyorum.derin dondurucuya atıyorum. Hazır istediğim zaman çıkartıp kızartıyorum.

Koza Mantı  Malzemeleri:

3 adet hazır yufka

200 gr kadar az yağlı kıyma

1 baş kuru soğan

Karabiber, tuz  çok az su

Kızartmak için sıvı yağ

Öncelikle Yufkalarımızı üst üste masa veya tezgahımıza açıp koyalım. Yufkamızı önce dörde , sonra sekize, sonra tekrar 8 e bölerek küçük ince ince üçgenler elde edelim.

Koza Mantı İç malzememiz için

Bir kaseye Kuru Soğanımızı alalım ve rendeleyelim. Kıymamızı , tuz ve karabiberi ilave edip iyice karıştırıp mantı içi gibi hazırlıyalım. Arzu ederseniz sucuk, sosis, peynir , gibi alternatiflerlede iç malzeme hazırlıyabilirsiniz.

Ayırdığımız yufkalarımızı parça ,parça önümüze alıp kıymalı içden geniş kısmına bir parça koyup rulo şeklince saralım bir çay tabağına koyduğumuz suya uç kısmını batırıp yapışmasını sağlıyalım. Bütün yufkalar bitinceye kadar  bu işleme devam edelim. Biriken Koza Mantı ları  Bol Kızgın sıvı yağında çok karartmadan kızartalım.İster sıcak ve kuru bir şekilde Çıtır çıtır hemen yiyelim. İster servis anında sarımsaklı yoğurt eşliğinde ve üzerine kırmızı biberli tereyağ gezdirerek sunalım. Afiyet olsun. 

Koza Mantı


Reklamlar

loading...

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Koza Mantı (1 Yorum)

  1. Fulya diyor ki:

    Tarif cok dikkatimi cekti harika gorunuyor:) denemek istiyorum ama aklima takildi kiymalari kavurmadan koyunca pisiyormu ? Cunku yukfa cabucak kizarir o sure yeterli oluyormu kiymalarin pismesi icin ?