Nohut Yemeği Yapımı

ReklamlarReklamlar
Facebook sayfamızı hemen beğenebilirsiniz:Nohut yemeği yapımı hakkındaki bu tarifimiz internetten alınmıştır.
nohut yemeği yapımı

nohut yemeği yapımı için gerekli Malzemeler :
Yarım kilo nohut (akşamdan ıslatılmış yada yemek yapmadan en az 3-4 saat önce haşlayın. )
2 yemek kaşığı salça
2 adet yeşil veya sivribiber
tuz , sıvı yağ , et suyu veya bulyon mutlaka sıcak su
1 orta boy kuru soğan
Düdüklüde Nohut Yemeği  Yapımı Tarifi ,  Düdüklüde Nohut Yemeği Yapılışı Düdüklüde Nohut Yemeği Nasıl Yapılır :
Nohut Yemeği Yapımı: Düdüklüde nohut haşlama süresi 3 ya da 4 saat öncesinden düdüklü tencerede düdüklünün sesi çıkmaya yakın ocağın altını kapayın ve 3-4 saat kadar bekleyerek haşlayın; bu süreç size yeterli olacaktır. Hem ikinci haşlama işleminede gerek yok…nohut yemeği baklagillerden gaz yapan yemeklerin başında gelir, ikincı sırayı da kuru fasulye alıyor sanırım.
Şimdi gelelim düdüklüde nohut yemeği nasıl yapılır ; kaç dakikada pişer sorularının yanıtlarına..
Önce düdüklüde haşlamış olduğumuz nohutların çıkan sarı gazlı suyunu süzgeçten dökelim. Süzgeçte nohutlar kalsın.
Sonra sıvıyağda 1 adet soğanı ve 2 adet biberleri ince doğrayıp kavuralım. Salçayı ekleyerek kavuralım. haşlanmış nohutları atalım. Tuzunu ve bulyonunu koyalım. Bulyon koyduğum için tuz az koyuyorum. Sonra yarım kilo nohutun üzerini bir iki parmak kalınlığında geçecek kadar sıcak su koyuyorum. ve düdüklü tencerenin kapağını kapayın. İlk önce hızlı ateşte düdüklüden tıs sesi gelene kadar kaynatıyorum , sonra orta ateşte hatta 10 dakika kadar sonrada kısık ateşte pişiriyorum… nohut yemeğinin kendisini çekmesini ve düdüklü tencerenin de soğuduğundan emin olduktan sonra kapağını açıp servis edin…işte sizlere düdüklüde sade nohut yemeği tarifi ..
Yalnız bu nohut markası için sizlere söyleyebileceğim; düdüklüde veya düdüklü tencerede nohut yemeği kaç dakikada pişer in cevabına ben düdüklü tencerenin sesinin çıkışınıda hesaba katarak yaklaşık 40 dakikada pişiriyorum. Düdüklünün sesi 10 dakika kadar sonra çıkıyor . Yalnız kısık ve orta ateşte pişiriyorum. Nohutlar hızlı ateşte dağılıp kabukları çıkmasın ve yemeğin lezzetli suyu nohutların içine girsin diye..
Kullanılan nohut markasının cinsi ve koyulan malzemeler yemeğin yapılışını etkiler . Buna su da dahildir…
Şimdi yeni düdüklü tencereler çıktı digital , istediğin zamanı programlıyorsun ve pişiriyorsun. Ben emektar düdüklü tencerelerden kullanıyorum. Digital düdüklü tencere kullananlar için benim açımdan bu konuda birşey söylemek zor…

Not : Nohutlar pişmediyse lütfen soğuk su koymayın. Mutlaka sıcak su ilave edin. İster düdüklüde yapın , isterseniz normal yemek tencereleri nde …Soğuk ve sıcak tepkimeye uğrayarak nohutun tekrardan sertleşmesini ve uzun zamanda pişmesini sağlıyor…
Nohut Yemeği Yapımını deneyip hazırladıysanız afiyet olsun diyelim

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (2 votes cast)
Nohut Yemeği Yapımı, 8.0 out of 10 based on 2 ratings

Görüntülenme: 11990

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. aleyna diyor ki:

    Ic yapmadim ilk defa yapcam bakalim nasil olacak;)

  2. Melek diyor ki:

    hemen denic

  3. Emel diyor ki:

    merhaba düdüklüde yada normal tencerede nohutun pişme süresini inanılmaz kısaltan ve en inatcı nohutları bile yola getiren bir sırrım var ,tariflerinizde paylaşırsanız sevinirim.nohutu akşamdan ıslatırken ıslama suyuna 1 çay kaşıgı yada 1 silme tatlı kaşığı (nohutun miktarına göre) kabartma tozu katıyoruz.nohutu pişirmeden önce bu suyu döküp bol duruluyoruz.kabartma tozu nohutun moleküllerini gevşetiyor yumuşacık pişme garantili nohutlarınız oluyor.ben tam saat süre veremiyorum hiç ölçmedim ,düdüklüde pişirirken normalden çok önce kapatıyorum.nohutlarım sanki saatlerce kaynamış gibi yumuşacık oluyor,bu yöntemle hiç diri kalmış nohut vakam olmadı ama fazla pişirdiğim ve dağılma noktasına gelmiş durumlar yasadım deneme yanılma yoluyla tam süreyi bulabiliriz.düdüklü tenceresi olmayanlarda düşünmeden nohut pişirebilir.enerji ve zaman tasarrufu sağlayabilir.siteniz bana çok yardımcı oldu.çok teşekkürler tarifleriniz için.afiyet olsun herkese.

Yorum Yaz